
Сьогодні Помер Папа Римський Франциск, йому було 88 років, повідомляє Ватикан.
“Папа Римський Франциск помер у Великодній понеділок, 21 квітня 2025 року, у віці 88 років у своїй резиденції у ватиканському Каса Санта-Марта“, – йдеться у повідомленні.
Про смерть Папи Франциска повідомив кардинал Кевін Фаррелл, камерленго Святої Римської церкви.
«Дорогі брати і сестри, з глибоким сумом я мушу оголосити про смерть нашого Святішого Отця Франциска. Сьогодні о 7:35 ранку єпископ Франциск Римський повернувся до дому свого Отця. Все його життя було присвячене служінню Господу і його Церкві», – сказав він.
Понтифік помер після хвороби. 14 лютого його госпіталізували з бронхітом, але в лікарні у нього розвинулася двобічна пневмонія, що супроводжувалася астматичними нападами. Йому періодично давали кисень. Спочатку лікарі оцінили стан 88-річного понтифіка як критичний.
Однак після більш ніж 5 тижнів лікування від пневмонії його виписали з лікарні 23 березня. Лікарі порекомендували йому відпочити ще два місяці, щоб повністю відновитися.
16 квітня повідомлялося, що Папа Римський не очолюватиме передвеликодні ритуали та служби, оскільки все ще одужує від хвороби.
Напередодні, у неділю, 20 квітня, понтифік зустрівся з віцепрезидентом США Джей Ді Венсом після того, як він розкритикував адміністрацію Трампа за її політику депортації іноземців.
Зустріч віце-президента Венса і Папи Римського тривала недовго. Сторони лише обмінялися привітаннями з Великоднем.
На Великдень Папа Римський Франциск також вперше після хвороби з’явився перед вірянами та згадав про війну в Україні. На балконі базиліки Святого Петра він лише привітав вірних зі святом: «Брати і сестри, з Великоднем!».
Решту його благословення зачитав один з його помічників. У своєму зверненні понтифік закликав припинити війну в Україні та секторі Газа.
«Нехай воскреслий Христос дарує Україні, спустошеній війною, свій великодній дар миру та заохочує всі причетні сторони докладати зусиль, спрямованих на досягнення справедливого та тривалого миру… У цьому ювілейному році нехай Великдень також буде відповідною нагодою для звільнення військовополонених і політичних в’язнів», – сказав Папа у своїй промові.
Біографія Папи Римського Франциска
Папа Франциск – перший в історії глава католицької церкви з країни Нового Світу, який провів низку реформ у Ватикані та має прогресивні погляди на актуальні соціальні проблеми.
До отримання титулу його звали Хорхе Маріо Бергольйо. Народився в Буенос-Айресі 17 грудня 1936 року в сім’ї італійських емігрантів. Його батько працював на залізниці. Навчався в семінарії в Буенос-Айресі.
До того, як Хорхе Маріо вирішив присвятити себе церкві, він працював охоронцем нічного клубу, лаборантом і прибиральником. Вперше він відчув поклик служити священником у 17 років під час одного зі святкових богослужінь.
У віці 21 року Бергольйо вирішив вступити до ордену єзуїтів і почав вивчати гуманітарні науки спочатку в Чилі, потім продовжив навчання в Буенос-Айресі і отримав академічний ступінь з філософії. Після цього працював викладачем літератури, філософії та теології в католицьких коледжах Буенос-Айреса.
У 1980 році Хорхе Маріо Бергольйо був призначений ректором семінарії Святого Йосипа, а після захисту дисертації став духовним керівником Архідієцезії Кордови в Аргентині.
На церковній службі Бергольйо обіймав різні посади в єзуїтському ордені Аргентини, був єпископом Буенос-Айреса, а в 2001 році був названий кардиналом у Ватикані. Він очолював кілька рад і конгрегацій у Римській курії. Він був відомий своїм скромним способом життя. Він відмовився користуватися службовим автомобілем і жив у маленькій квартирі. У 2005 році єпископ Бергольйо був висунутий кандидатом на папський пост, але не набрав достатньої кількості голосів.
13 березня 2013 року Хорхе Маріо Бергольйо був обраний 266-м Папою Римським. Він вибрав ім’я на честь святого Франциска Ассізького, яке вперше було використано серед глав Ватикану.
Франциск став першим Папою за більш ніж 1200 років неєвропейського походження і першим главою католицької церкви з Нового Світу. Він також є першим папою-єзуїтом.
Чим запам’ятався Папа Франциск
Папа Римський запустив веб-сайт і додаток «Натисніть, щоб помолитися», який дозволяє молитися в будь-який час і в будь-якому місці. Він представив її на планшеті під час однієї зі своїх недільних проповідей.
Франциск наказав встановити душові кабіни для бездомних на площі Святого Петра у Ватикані. Пізніше такі будки стали з’являтися і в інших церковних парафіях Риму.
У 2016 році глави католицької та Російської православних церков вперше зустрілися. Папа Римський Франциск поговорив з патріархом Кирилом у Гавані.
Вперше в історії Ватикан пройшов аудит у 2013 році. Папа Римський Франциск підтримав антикорупційну реформу і наказав опублікувати щорічний звіт про фінансові операції Ватиканського банку.
Він ініціював реформу, спрямовану на спрощення визнання шлюбів недійсними. Він також критикував священнослужителів, які відмовлялися хрестити дітей, народжених поза шлюбом. За словами понтифіка, матері таких дітей не заслуговують на осуд, на відміну від тих, хто зробив аборт.
Щодо гомосексуальних стосунків думка Папи Франциска змінилася. У 2010 році він виступив проти одностатевих шлюбів в Аргентині та усиновлення дітей одностатевими парами. Пізніше він заявив, що представники ЛГБТ-спільноти не повинні зазнавати дискримінації. Також у 2020 році він підтримав розробку законів для гей-«цивільних союзів», які б допомогли захистити їхні права.
Що він сказав про війну в Україні
Папа Римський Франциск неодноразово висловлювався про агресію Росії проти України, закликаючи до миру та припинення насильства. Він назвав війну “ганебною катастрофою для всього людства”. Загалом його позиція щодо російсько-української війни ґрунтувалася на закликах до миру, діалогу та припинення насильства, хоча деякі його заяви були сприйняті неоднозначно.
Наприклад, у березні 2024 року в інтерв’ю швейцарському мовнику RSI Папа Римський Франциск заявив, що «найсильніший той, хто має мужність білого прапора». Ця заява викликала неоднозначну реакцію, а у Ватикані пояснили, що понтифік не закликає до капітуляції України, але наголосили на важливості діалогу.
У січні 2025 року Франциск висловив сподівання на припинення війни в Україні. Він закликав міжнародне співтовариство працювати над створенням умов для справедливого і тривалого миру.
“Моє бажання на цей 2025 рік полягає в тому, щоб уся міжнародна спільнота працювала насамперед, щоб покласти край війні, яка вже майже три роки омиває кров замученої України та забрала величезну кількість жертв, у тому числі багатьох мирних жителів”, – сказав понтифік.