Адміністрація Дональда Трампа взялася за кардинальну перебудову системи зовнішньої допомоги США. У Вашингтоні планують перезапустити USAID, а також переглянути сам підхід до розподілу коштів. Головна ідея – зробити міжнародну підтримку більш стратегічно спрямованою, скоротивши витрати та мінімізувавши залежність країн-отримувачів від американських грошей.
Читайте також: Безвізовий в’їзд до Великої Британії: як отримати ETA та уникнути шахрайства
Масштабна реформа USAID: курс на реформування
Як повідомляє Reuters, у внутрішньому меморандумі адміністрації Трампа йдеться про те, що чинна система розподілу фінансів є надто витратною та неефективною. Замість допомоги, що розпорошується на широкий спектр потреб, Білий дім пропонує зосередитися на ключових стратегічних напрямах, які принесуть економічну та політичну вигоду США.

Цей крок, як стверджують автори документа, має посилити американську «м’яку силу», зміцнити національну безпеку та допомогти протистояти глобальним конкурентам, зокрема Китаю.
Очікується, що найближчим часом цей план буде представлено держсекретарю США Марко Рубіо для подальшого розгляду.
Що зміниться в USAID?
Якщо ініціативу схвалять, то на USAID чекають радикальні перетворення:
- Перейменування агентства на Агентство США з міжнародної гуманітарної допомоги.
- Ліквідація близько 20 бюро, які раніше займалися розподілом фінансування.
- Значне скорочення грантових програм, через що багато проєктів можуть залишитися без підтримки.
Ці зміни не стали несподіванкою. Ще у свій перший день на посаді Трамп призупинив всю міжнародну допомогу на 90 днів. Це суттєво вплинуло на роботу USAID: багато програм згорнули, співробітників відправили у вимушені відпустки або звільнили, а понад 80% грантів – скасували.
Як це вплине на Україну?
Нова політика адміністрації Трампа вже позначилася на Україні. Зокрема, USAID розірвало угоду на 75 мільйонів доларів, які мали піти на підтримку української енергетики.
Крім того, під загрозою опинилися проєкти у сфері охорони здоров’я, які фінансувалися через американську допомогу.
Висновки
Якщо реформа USAID буде повністю реалізована, це змінить підхід США до міжнародної допомоги. Вашингтон націлений зменшити фінансовий тягар, залишивши підтримку лише тим країнам та сферам, які мають стратегічне значення для США.
Наскільки радикальними будуть ці зміни – покаже час, але вже зараз зрозуміло, що світова гуманітарна політика Сполучених Штатів зазнає істотного перегляду.